Co to jest strefa bezpieczeństwa urządzeń?

Strefa bezpieczeństwa to obszar pod i wokół urządzenia zabawowego, w którym nie mogą znajdować się żadne przeszkody i inne urządzenia, tak aby w razie upadku z urządzenia nie doszło do zderzenia z innym obiektem. Wielkość strefy bezpieczeństwa uzależniona jest od wysokości potencjalnego upadku, czyli wysokości, na której dzieci mogą się bawić (np. wysokość najwyższego podestu w zestawie zabawowym).
Przyjmuje się, że dla urządzeń o wysokości upadku do 150 cm, strefa bezpieczeństwa powinna wynosić 150 cm, jednak należy pamiętać, że w przypadku niektórych urządzeń kołyszących oraz huśtawek 150 cm liczone jest od miejsca, w którym sprzęt jest najbardziej wychylony w trakcie użytkowania.

Aby wyliczyć strefę bezpieczeństwa dla huśtawki wahadłowej (podwieszanej na belce) należy wykonać następującą kalkulację:
Opcja 1: jeśli pod huśtawką zastosowana jest nawierzchnia syntetyczna (poliuretanowa), tj. równomiernie pochłaniająca uderzenia:
Strefa bezpieczeństwa = Odległość od górnej belki huśtawki do siedziska x 0,867 + 1,75 m

Opcja 2: jeśli pod huśtawką zastosowana jest nawierzchnia sypka (np. piaskowa):
Strefa bezpieczeństwa = Odległość od górnej belki huśtawki do siedziska x 0,867 + 2,25 m

Wynik uzyskany z powyższej kalkulacji wyznaczy odległość, którą należy zmierzyć "do przodu" oraz taką samą "do tyłu" urządzenia licząc od górnej belki, na której zawieszone są siedziska huśtawki.
Szerokość strefy bezpieczeństwa huśtawki uzyskamy natomiast dodając min. 87,5 cm po obu stronach urządzenia, mierząc od środka siedziska huśtawki.

W przypadku pozostałych urządzeń, gdzie wysokość upadku jest wyższa niż 150 cm, strefa bezpieczeństwa powinna być większa.
Aby ją obliczyć należy zastosować następującą formułę:
Strefa bezpieczeństwa = (maksymalna wysokość upadku – 1,5 m) x 0.667 + 1,5 m

W przypadku karuzeli strefa bezpieczeństwa wynosi 200 cm od zewnętrznej krawędzi urządzenia.

Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom placu zabaw w strefie bezpieczeństwa urządzenia konieczne jest zapewnienie odpowiedniej nawierzchni amortyzującej upadki.

UWAGA!!! Wymiary stref bezpieczeństwa urządzenia powinny być podane przez producenta urządzeń w karcie technicznej produktu.