Montaż urządzeń zabawowych na kotwach

Instalowanie urządzeń w gruncie z użyciem metalowych okuć ma za zadanie ochronę drewna przed kontaktem z gruntem, co znacznie wpływa na wydłużenie żywotności drewnianych elementów. Kontakt z wilgotną ziemią powoduje bowiem w dłuższym okresie czasu butwienie drewna, a postępujące procesy gnilne osłabiają konstrukcję urządzeń, a w ekstremalnych przypadkach mogą doprowadzić do jej przewrócenia się.
Aby temu zapobiec coraz częstszym rozwiązaniem jest sosowanie stalowych okuć, które odizolowywują nogi konstrukcyjne urządzeń od wilgotnego podłoża.

W przypadku urządzeń drewnianych, które instalowane są bezpośrednio w grunt (bez użycia metalowych kotew montażowych) bardzo istotne jest kontrolowanie stanu elementów konstrukcyjnych na styku z gruntem oraz poniżej jego powierzchni podczas przeglądów stanu technicznego. Aby sprawdzić, czy belki nie gniją konieczne jest częściowe odkopanie elementów. Należy przy tym pamiętać, że szczególnie w starszych urządzeniach konieczne jest sprawdzenie stanu każdej z nóg konstrukcyjnych ponieważ zdarza się, że mimo dobrego stanu niektórych elementów, jedna, mocno skorodowana belka może zagrażać stabilności całego urządzenia zabawowego.