Czy plac zabaw powinien być ogrodzony?
Zgodnie z przepisami plac zabaw nie musi być ogrodzony. Ogrodzenie samego placu zabaw pomaga jednak w utrzymaniu go w czystości oraz ułatwia pracę opiekunowi/nauczycielowi, ponieważ na ogrodzonym terenie łatwiej jest upilnować większą grupę dzieci, a także zapewnić im poczucie bezpieczeństwa.
Dlaczego ogrodzenie placu zabaw jest potrzebne?
Ogrodzenie placu zabaw to przede wszystkim element małej architektury wyznaczający granice przestrzeni, która zarezerwowana jest dla najmłodszych.
Jeżeli plac zabaw zlokalizowany jest w pobliżu ulicy czy parkingu, ogrodzenie będzie stanowiło ochronę przed wtargnięciem dziecka pod nadjeżdżający samochód. Na większych przestrzeniach, np. gdy plac zabaw znajduje się w parku, ułatwi ponadto opiekunom kontrolę nad ich pociechami.
Drugą bardzo ważną funkcją ogrodzenia jest ochrona przed zwierzętami, a w szczególności psami, których właściciele niestety bardzo często nie zwracają uwagi w jakim miejscu ich pupile załatwiają swoje potrzeby. Spuszczony ze smyczy pies raczej nie będzie próbował sforsować ogrodzenia placu zabaw i pobiegnie w inne miejsce, pozostawiając trawnik na placu zabaw czystym. Również ich właściciele nie zdecydują się na ostentacyjne wprowadzenie zwierzęcia na teren, którego granice wyznacza ogrodzenie. Płotek, nawet niski, stanowi bowiem tzw. barierę psychologiczną. Również dla potencjalnych wandali.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że ewentualne akty wandalizmu na ogrodzonym terenie bardziej będą zwracały uwagę osób postronnych, które zawiadomią np. straż miejską. Doskonale w tej roli odnajdują się obserwatorzy "z okien";)
Jakie powinno być ogrodzenie placu zabaw?
Najważniejsze, aby ogrodzenie placu zabaw nie stanowiło zagrożenia dla dzieci z powodów swojej konstrukcji. Powinno być wykonane z trwałych materiałów, ze szczególnym naciskiem na sposób łączenia elementów (należy unikać łączenia drewnianych sztachet gwoździami lub nieumiejętnie wkręconymi wkrętami do drewna, które mogą stwarzać ryzyko skaleczenia).
Bardzo istotny jest także sposób montażu ogrodzenia, a przede wszystkim furtek i bram. Choć ogrodzenia nie można zakwalifikować jako urządzenia placu zabaw, to jednak należy je montować w sposób zgodny z wytycznymi Normy PN-EN 1176. Montując furtki i bramy należy zadbać, aby nie stwarzały one ryzyka zakleszczenia palca dziecka. Bez względu na pozycję furtki/bramy (otwarta, przymknięta, czy też całkowicie zamknięta) odległość między furtką/bramą a słupkiem ogrodzenia nie powinna być mniejsza niż 12 mm!
Wysokość ogrodzenia placu zabaw
W kwestii estetyki ogrodzenie warto dopasować do otoczenia. Do osiedli o nowoczesnej architekturze z pewnością bardziej będzie pasowało niskie ogrodzenie metalowe o oszczędnych w formie kształtach. Przęsła drewniane natomiast lepiej komponowały się będą z tradycyjną architekturą.
Również wysokość ogrodzenia najlepiej dobrać mając na uwadze otoczenie. Najczęściej stosowane na placach zabaw są ogrodzenia o wysokości 1 m, ponieważ stanowią wystarczającą ochronę przed zwierzętami, a nie powodują optycznego pomniejszenia przestrzeni placu zabaw.
Oczywiście na terenach szczególnie narażonych na akty wandalizmu warto rozważyć ogrodzenie wyższe, np. o wysokości 2m, pod warunkiem, że jego konstrukcja będzie wystarczająco sztywna, aby nie poddała się pod ciężarem ewentualnych amatorów pokonywania barier;)
W takich miejscach dobrym rozwiązaniem będą ogrodzenia z metalowych kątowników, które trudniej będzie zniszczyć w porównaniu z ażurowymi przęsłami ogrodzeń tzw. panelowych.
Wybierając ogrodzenie placu zabaw należy bezwzględnie pamiętać, że nie może ono mieć ostro zakończonych krawędzi, grotów, itp. Oczywiście konstrukcja taka minimalizowałaby ryzyko forsowania ogrodzenia przez nieproszonych gości, jednak w razie wypadku odpowiedzialność za nieszczęśliwe zdarzenie niestety obarczałaby zarządcę placu zabaw.
Furtka
Furtka w ogrodzeniu placu zabaw powinna mieć min. 1 m szerokości. Powinna zapewniać swobodne wejście i wyjście z obiektu, również mamom z wózkami dziecięcymi. Ze względów bezpieczeństwa powinna otwierać się na zewnątrz placu zabaw, aby łatwo było go opuścić w sytuacji nagłej konieczności ewakuacji (łatwiej pchnąć ją przed siebie). Dodatkowo należy pamiętać, że w przypadku dużych placów zabaw ilość furtek powinna być zaplanowana w taki sposób, aby z najodleglejszego miejsca na placu zabaw do furtki nie było więcej niż 30 m.
Brama
Nie jest elementem obowiązkowym, jednak jeśli na placu zabaw znajduje się piaskownica, warto aby w ogrodzeniu była zainstalowana brama tzw. techniczna, przez którą będzie można wjechać w celu dostarczenia świeżego piasku. Oczywiście powinna ona być umieszczona w małej odległości od piaskownicy.
Podsumowując można stwierdzić, że choć przepisy nie narzucają konieczności ogradzania placów zabaw, to wielu Inwestorów decyduje się na jego budowę, aby utrzymanie obiektu w czystości nie było tak kłopotliwe, a także by w sposób wyraźny wygrodzić przestrzeń dla najmłodszych, o którą powinni dbać wszyscy użytkownicy.